Instagram Facebook Google+ Linkedin Kontakt

Povzetek projekta


POVZETEK PROJEKTA

Projekt medkulturnega dialoga Festival pirhov 2008, sofinanciranega s stani Ministrstva za šolstvo in šport, ki se vključuje tudi v okvir nacionalnega projekta UNESCO Dediščina v rokah mladih – mladi posvojijo spomenik, se je aktivno začel z razpisom natečaja festivala pirhov.

 

Od Slovenske matice, smo dobili  naslove zamejskih dvojezičnih vrtcev ter osnovnih in srednjih šol v Italiji, Avstriji in Madžarski. V te ustanove smo poslali prijavnice po elektronski pošti, faksu in klasični pošti. Po Sloveniji smo vrtce, osnovne šole, srednje šole in dijaške domove obveščali preko elektronskih naslovov, ki smo jih dobili na spletnih straneh ustanov.

 

Projekt smo oglaševali v različnih medijih – radio Sora in radio Kranj, v napovedniku časopisa Gorenjski glas, na internetnih straneh naše šole, občine Cerklje in Gorenjskega glasa. Izdelali smo letake in plakate, ki so jih dijaki raznosili po različnih občinah (Naklo, Kranj, Tržič, Škofja Loka, Medvode, Radovljica, Bled). Občine so nam dovolile brezplačno obešanje plakatov na plakatirna mesta.

 

Poleg omenjenih propagandnih aktivnosti je bilo potrebno organizirati prihod gostov iz tujine. Največje probleme nam je povzročilo pridobivanje šengenske vize za goste iz Bosne in Hercegovine. Po večkratnih telefonskih pogovorih z ambasado smo se uskladili in dobili brezplačne vize.

 

Z gosti iz Hrvaške ni bilo večjih zapletov in je sodelovanje potekalo brez težav.

 

Vse aktivnosti projekta smo vključili v kurikulum. Pri slovenskem jeziku so dijaki spoznavali tujo kulturno dediščino, seznanili so se z različnimi materinimi jeziki. Tuje pesmi so dijaki prevajali in se seznanjali z različnimi kulturami ter razvijali medsebojno strpnost. Pri praktičnem pouku so dijaki različnih usmeritev izdelovali izdelke za velikonočno razstavo. Pri družboslovju so izdelovali plakate z različnimi šegami v velikonočnem času.

 

Kar se tiče samega festivala so se v času od 4.2. do 6. 3. 2008 v različnih tehnikah izdelovali pirhi. Na festival pirhov smo povabili k sodelovanju preko 400 vrtcev, osnovnih šol, srednjih šol in dijaških domov.

 

Razpis je bil oblikovan tako, da so bile tri ocenjevalne kategorije in sicer vrtci, osnovne šole in srednje šole skupaj z dijaškimi domovi. Odziv na prvi festival pirhov je bil dober. Sodelovalo je 6 vrtcev, 11 osnovni šol in 11 srednjih šol. Sam festival je združil več narodnosti, saj so sodelovali malčki iz dvojezičnega vrtca iz Avstrije, učenci iz dvojezične šole Dobrovnik, ki je ob meji z Madžarsko, srednji šoli iz Hrvaške in Bosne in Hercegovine, kasneje pa so se nam pridružili tudi gostje iz Romunije.

 

Razglasitev rezultatov in podelitev priznanj je bilo 14.3. 2008 na slavnem odprtju 6. mednarodne velikonočne razstave na BC Naklo – Srednji šoli. Med nastopajočimi so bili gostje iz Hrvaške, Bosne in Hercegovine, pritrkovalci iz Stahovice in naši dijaki. Poudarek je bil na različnosti kultur in samospoštovanju. Komisija Festivala pirhov 2008 je bila v zasedbi: g. Vencelj Peter, g. Anton Sedej in g. Janez Močnik.

 

Razstava je bila odprta od petka 14. 3. do nedelje 16. 3. 2008. Na razstavi so poleg našega Biotehniškega centra Naklo – Srednje šole razstavljala tudi delovišča (Merkur, Kalija in druge cvetličarne) in Center za trajnostni razvoj podeželja. Sam Festival pirhov so dijaki in profesorji oglaševali na radio Sora in radiu Kranj, prišle so snemalne ekipe iz TV Loka, GTV in RTV 1. Članki o Festivalu pirhov pa so bili objavljeni v Gorenjskem glasu, Prilogi Moja Gorenjska, Kmetovalcu, Naklancu.

 

  Predstavitev partnerskih šol iz Hrvaške in Bosne in Hercegovine

 

Utrinki iz razstave

  

 

 

Po sami prireditvi smo imeli organizirane nagradne delavnice in delavnice z gosti iz Hrvaške in Bosne in Hercegovine. Nato so se gostje iz Hrvaške poslovili, gostom iz Bosne in Hercegovine pa smo organizirali voden ogled Kranja.

 

 Gostje in Hrvaške in Bosne in Hercegovine na delavnici

 

Pod vodstvom profesorice Mojce Logar so si ogledali stari del srednjeveškega mesta z vsemi pomembnimi stavbami. Obiskali so Prešernovo hišo, v kateri je Prešeren preživel zadnja leta svojega življenja. Posebno jih je navdušila Prešernova poezija - prebrali so nekaj pesmi prevedenih v hrvaščino. Enotni so bili ob Zdravljici, da je to pravzaprav preroška pesem, ki bi lahko bila evropska himna. Še posebno v letu medkulturnega dialoga je povezanost in bogastvo različnih narodov in kultur pomembno dejstvo, ki nas v stikih bogati, ne pa bremeni. Ogledali so si cerkev Sv.  Kancijana in tovarišev, vodnjak, Pavšlerjevo hišo s čudovitim atrijem, se sprehodili do Pungerta in zopet občudovali lep razgled na sotočje Save in Kokre, sotesko, ki jo je izdolbla reka, prostor začetka industrializacije Kranja. Zadovoljni so gosti pripomnili, da bi se v Kranj še kdaj vrnili.

 

 Gostje iz Hrvaške v Kranju

 

Naslednji dan so si gostje pod vodstvom profesorja Andraža Kalamarja in profesorice Sabine Šegula ogledali Blejski grad, obiskali so grajsko klet, na starodavni način napolnili steklenico vina. Nato so si ogledali še staro grajsko tiskarno, kjer so bili seznanjeni z Gutenbergom in zgodovinskim razvojem tiskarn. Posebno zahvalo so gostje odtisnili na natančnem posnetku stare tiskarske preše na ročno izdelan papir. Po zgodovinskem ogledu Bleda so se okrepčali z tradicionalnimi blejskimi kremšnitami v restavraciji Park hotela. Nato je sledila vrnitev v gostišče, kjer so bili nastanjeni. Polni lepih vtisov in načrtov o sodelovanju v prihodnosti so popoldne krenili proti domu. 

 

19. 3. smo imeli v sodelovanju z hotelom Bor Preddvor goste iz Romunije, katerim smo organizirali delavnico praskanja pirhov. Te pirhe smo nato razstavili v Cerkljah. V hotel Bor smo odnesli tudi pomladni aranžma s spremnim besedilom o projektu. Ta aranžma smo postavili v recepcijo.

 

V sodelovanju z mestno občino Kranj smo razstavili aranžma tudi v mestni hiši Kranj, kjer smo dodali tudi spremno besedilo o projektu.

 

Del Festivala pirhov smo predstavili na razstavi Zajci, pirhi in piščanci na starih velikonočnih voščilnicah v Dupljah, ki je bila odprta od 20. 3. do 5. 4.2008 v prostorih galerije graščine Duplje. To razstavo smo postavili v sodelovanju z KTD pod krivo jelko Duplje.

 

V sodelovanju z občino Cerklje in UNESCO Klubom Cerklje, katerega predsednica je ga. Daniela Močnik, smo Festival pirhov predstavili tudi na razstavi Velikonočno razkošje, ki je bila odprta 28. 3. in je trajala do 31. 3. 2008.  

 

   Predstavitev projekta Festival pirhov na razstavi Velikonočno razkošje v Cerkljah

 

Za zaključek projekta smo izdali Mlade brazde s posebno prilogo o projektu Festival pirhov. Ta časopis smo nato skupaj s potrdili o sodelovanju na Festivalu pirhov 2008 poslali vsem udeležencem tega projekta.