MEDNARODNI DAN MIRU
21. SEPTEMBER MEDNARODNI DAN MIRU
Združeni narodi so ta dan proglasili za mednarodni dan miru, saj želijo pozvati vse narodnosti in skupine ljudi, da spoštujejo mir in prenehajo z vsakodnevnimi sovražnostmi ter si na podlagi informacij ter splošnega zavedanja prizadevajo za mirno reševanje sporov. V svetu ga praznujemo od leta 2001.
Tema svetovnega dneva miru 2024 je GOJENJE KULTURE MIRU (http://internationaldayofpeace.org).
Je priložnost za razmislek o pomenu miru in prizadevanjih za njegovo ohranjanje po vsem svetu. Z dijaki 3. n razreda smo na uri knjižnično informacijskih znanj raziskali, poiskali in zapisali nekaj ključnih dejavnikov, kakšno vlogo ima UNESCO pri spodbujanju miru skozi izobraževanje, kulturno izmenjavo in zaščito kulturne dediščine.
UNESCO prispeva k miru na več načinov:
• S spodbujanjem dostopa do kakovostnega izobraževanja za vse, kar je ključno za izgradnjo mirne in pravične družbe. Organizacija podpira programe, ki zmanjšujejo nepismenost in spodbujajo izobraževanje o človekovih pravicah.
• Varuje in promovira kulturno dediščino ter spodbuja medkulturni dialog. S tem pomaga pri razumevanju in spoštovanju različnih kultur, kar je bistveno za mirno sobivanje.
• S podpiranjem znanstvenih raziskav in sodelovanjem med državami, kar prispeva k trajnostnemu razvoju in reševanju globalnih izzivov, kot so podnebne spremembe in naravne nesreče.
• Spodbuja svobodo izražanja in dostop do informacij, kar krepi demokratične procese in omogoča boljše razumevanje med ljudmi.
Dijaki so našli tudi nekaj konkretnih primerov:
1. Projekt Pozdrav ptic miru
Projekt, ki ga vodi Osnovna šola Lava v Celju, vključuje učence, dijake in širšo skupnost v aktivnosti, ki spodbujajo mir in dobre medsebojne odnose. Projekt vključuje dogodke, kot so tek miru, pohod miru, ustvarjanje plakatov in literarnih del na temo miru. V šolskem letu 2024/25 se osrednja tema glasi: »V miru so združene: sanje, ljubezen, znanje, svoboda, pravičnost in poštenost
2. Izobraževalni programi v Afriki
Sodelovanje z Afriško unijo pri organizaciji odprtih zasedanj na temo Živimo skupaj v miru. Ti programi spodbujajo izobraževanje kot sredstvo za gradnjo miru in varnosti na afriški celini.
3. Medkulturni dialogi
Organizacija različnih medkulturnih dialogov in izmenjav, ki pomagajo pri razumevanju in spoštovanju različnih kultur. To vključuje zaščito in promocijo kulturne dediščine, kar prispeva k mirnemu sobivanju.
Dijaki 3. N razreda