UPRAVLJANJE PODEŽELJA IN KRAJINE (UPK)
Naziv strokovne izobrazbe: Inženir/inženirka kmetijstva in krajine (Inž. kmet. in kraj.)
»Za vpis v višješolski program Upravljanje podeželja in krajine sem se odločila zaradi spremembe načina življenja, predvsem pa, ker sem želela pridobiti znanje, ki ga bom potrebovala pri vodenju kmetije. Všeč mi je sproščenost, pa kljub temu strokovnost in širina znanja, ki ga podajajo predavatelji, ki so vsi po vrsti strokovnjaki na svojem področju. Nas študente vključujejo v razpravo ter v praktično razumevanje snovi. Poleg tega so tudi zelo dostopni in pomagajo pri reševanju naših realnih izzivov v vsakdanjem življenju.«
Damjana Peternelj, študentka Upravljanja podeželja in krajine
V programu Upravljanje podeželja in krajine boste študenti pridobili potrebno znanje in veščine za gospodarno upravljanje kmetije, v luči trajnostnega razvoja in podjetništva.
Poglobili boste teoretično in praktično znanje o kmetijstvu, podeželju in pridobili celosten pogled na podeželje in krajino.
Bolje boste razumeli soodvisnost naravnih, okoljskih, tehnoloških, ekonomskih, socialnih in kulturnih dejavnikov na podeželju in njihov pomen za trajnostni razvoj.
Natančneje boste razumeli, kaj pomeni odgovoren odnos do okolja, kakovosti in kako se vse to odraža na enonomiki poslovanja. Znali boste učinkovito organizirati, izvajati in spremljati kmetijsko proizvodnjo, predelavo in dodelavo kmetijskih proizvodov in preostalih dejavnosti na podeželju.
S tem znanjem boste lahko zagotovili kakovost kmetijskih pridelkov, proizvodov in storitev ter zadovoljili sodobne zahteve in potrebe potrošnikov.
Pri svojem delu boste lažje sprejemali strokovne odločitve, oblikovali celostno tržno strategijo, razvijali blagovno znamko in uvajali sodobne metode trženja v kmetijstvu in drugih dejavnostih na podeželju.
Z zaključkom programa si boste pridobili naziv Inženir/-ka kmetijstva in krajine (okr. Inž. kmet. in kraj.) ter raven strokovne izobrazbe 6/1.
Temo diplomskega dela predlaga študent na obrazcu Prijava teme in predlog naslova diplomskega dela, ki vsebuje podatke o študentu, podatke o diplomskem delu, podatke o predlaganih mentorjih in izjavo mentorja. Hkrati odda tudi dispozicijo, ki je temelj za nadaljnje delo.
Potrjena dispozicija velja eno leto, po preteku enega leta, pa je potrebno ponovno oddati obrazec in na njem označiti, da želite podaljšanje teme. Enako velja v primeru, da želite temo diplomskega dela spremeniti, oddajte nov obrazec Prijava teme diplomskega dela in novo dispozicijo.
Obrazec D1 – Prijava teme in predlog naslova diplomskega dela ter dispozicija
Tehnična navodila za pisanje diplomskega dela (verzija 6 – 1. 10. 2023)
Po prejetem sklepu o ustreznosti naslova in dispozicije študent uradno začne izdelovati diplomsko delo, ki mora izpolnjevati pogoje in imeti sestavine, ki zadevajo obseg, strukturo ter tehnični, oblikovni in jezikovni vidik diplomskega dela. Zahteve so opisane in določene v Tehničnih navodilih za izdelavo diplomskega dela. Posebej pomembno je, da ste pozorni na ustrezno citiranje avtorjev in navajanje virov.
Študent pri pripravi diplomskega dela sodeluje z mentorjem in mu pošilja v pregled osnutek in nadaljnje izpopolnitve diplomske naloge. Pred oddajo zadnje verzije diplomske naloge v tehnični pregled, morata nalogo s podpisom potrditi mentor na šoli in mentor v podjetju.
Wordova-predloga-za-pisanje-diplomskega-dela-VSS-BC-Naklo
Tehnična navodila za pisanje diplomskega dela (verzija 6 – 1. 10. 2023)