Back

Če ste bili z nami v živo ali preko spleta, sedaj že testirate izobraževalno platformo.

Izvedli smo multiplikativni dogodek projekta DIGIAGRI

V četrtek, 25. 4. 2024, smo v Biotehniškem centru Naklo izvedli multiplikativni dogodek projekta DIGIAGRI. Projekt DIGIAGRI v mednarodnem Erasmus+ partnerstvu razvija didaktično digitalno orodje za usposabljanje iz praktičnih vsebin na daljavo. Udeleženci so ob registraciji prejeli praktična darila, tudi sadike vrtnin, ki so jih pod mentorstvom dr. Dragana Žnidarčiča pripravili študenti višješolskega programa Hortikultura.

Po nagovoru ravnateljice Višje strokovne šole Irene Gril, ki je pojasnila pomen mednarodnih projektov za šolo in študente, je koordinatorica projekta Milena Maček Jerala, mag., predstavila projekt DIGIAGRI, projektne rezultate in pedagoške pristope pri izdelavi in uporabi gradiv. Pripravljena je analiza obstoječih orodij za e-izobraževanje na kmetijskem področju, predlog učnega načrta za usposabljanje na področju kmetijstva/vrtnarstva, razvite bodo vzorčne e-učne priprave in usposabljanje za mentorje. Poudarila je pomen projekta z vidika digitalizacije, trajnosti in inkluzije (vključenosti), saj bodo nekatera gradiv razvita v obliki t. i. lahkega branja za ranljive skupine. Dr. Tomaž Levstek je pojasnil, kako so nastajala brezplačna e-gradiva za pridelovanje paradižnika, paprike in vinske trte ter se sprehodil skozi vse funkcionalnosti izobraževalne platforme DIGIAGRI. Interaktivna gradiva bodo na voljo v slovenskem, angleškem, hrvaškem in španskem jeziku, omogočajo pa doseganje različnih taksonomskih stopenj in socialno učenje. Naloge so predvidene na več ravneh, delno je digitalizirana tudi praksa. Dr. Dragan Žnidarčič je udeležencem s strokovnega vidika razložil vse o gojenju paradižnika ter poudaril prednosti cepljenja. Manca Grčar je prikazala tri zelo uporabne aplikacije ‒ iSpring, Canva in orodje 1KA ‒ ki jih lahko uporabljajo pri svojem delu tako učitelji oziroma mentorji praktičnega izobraževanja kot tudi posamezniki v vsakdanjem življenju.

Po predstavitvah se je ob prigrizku razvila dinamična diskusija, največ vprašanj se je nanašalo na funkcionalnosti platforme in gojenje paradižnika. Udeleženci so na svoje e-naslove prejeli navodila za vstop v izobraževalno platformo DIGIAGRI 🔗 https://digiagri.miteam.si in njeno testiranje, ponovno pa se bodo srečali 15. 5. 2024, ko bodo poglabljali svoje znanje in evalvirali izobraževalno platformo. Na ta način bodo soustvarjalci platforme, da bo v čim večji meri uporabnikom prijazna, ustrezna in uporabna.

Projekt DIGIAGRI sicer prispeva k popestritvi pedagoške stroke, s prosto dostopnimi gradivi za gojenje rastlin širši zainteresirani javnosti (zlasti vrtičkarjem) pa Višja strokovna šola spodbuja samozadostno preskrbo s hrano, vseživljenjsko učenje, medgeneracijsko povezovanje in zdrav način življenja.

 

Zapisala: Milena Maček Jerala

Fotografije: Manca Rozman, Milena Maček Jerala in dr. Dragan Žnidarčič

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.

Skip to content