REVIJA MOJE PODEŽELJE
Revija Moje podeželje
MOJE PODEŽELJE (ISSN 1855-9204)
Predstavitev revije
Revija Moje podeželje je strokovna revija o gospodarjenju na podeželju, v naravovarstvu, biotehniki, hortikulturi, urejanju krajine, živilstvu, prehrani, energetiki, ekonomiki in trženju podeželja, turizmu, kmetijstvu, socialni dejavnosti na podeželju ter o strokovnem in poklicnem izobraževanju. Strokovni in raziskovalni članki pokrivajo aktualne tematike na posameznih strokovnih področjih in so pomembni za razvoj podeželja. Revija seznanja strokovno javnost in uporabnike z izzivi in priložnostmi podeželja v Sloveniji in po svetu. Posebna vrednost revije je predstavitev novih tehnologij in dobrih praks, predstavitev mednarodnih in nacionalnih projektov, izmenjava izkušenj, podjetniške priložnosti, predstavitev kmetijskih gospodarstev, spodbujanje kreativnosti in umetniške ustvarjalnosti ter estetike na podeželju.
Komu je revija namenjena
Revija Moje podeželje je namenjena študentom, predavateljem in širši strokovni in splošni javnosti.
Vabilo k objavi prispevkov
Vabimo vas, da svoje strokovne prispevke objavite v strokovni reviji Moje podeželje in s tem prispevate pomemben delež k širjenju znanja na vseh biotehniških področjih. K pisanju prispevkov vabimo predvatelje, strokovnjake, študente in diplomante Višje strokovne šole BC Naklo, kajti VSŠ-programi Hortikultura, Naravovarstvo, Upravljanje podeželja in krajine ter Živilstva in prehrana, nudijo veliko idej za razvoj podeželja.
- Prispevke (v eni od različic urejevalnika besedil Word) pošljite po elektronski pošti ( drago.papler@bc-naklo.si) in dokument poimenujte z vašim priimkom in imenom ter prvima besedama naslova članka.
- Slikovno gradivo vključite kar v prispevek, a ga vseeno priložite kot samostojne dokumente (pdf., tif. ali jpg datoteka v čim boljši resoluciji).
- Ob oddaji prispevka priložite Izjavo o (so)avtorstvu in dovoljenje za objavo.
- Obseg prispevkov: od 7.000 do 15.000 znakov brez presledkov (pisava Times New Roman, velikost 12, 1,5 razmika med vrsticami).
- Opombe v besedilu označite z zaporednimi številkami in jih enako razvrstite pod besedilom.
- Predloženi prispevki naj bodo lektorirani.
- Reference v besedilu naj bodo zapisane v obliki: (Novak, 2010), ob navajanju strani pa: (Novak, 2010: 13).
- Seznam uporabljene literature naj bo na koncu prispevka in zapisan po standardu ISO 690. Nekaj primerov navajanja si lahko ogledate tukaj.
Veselimo se vaših prispevkov, dr. Drago Papler, glavni in odgovorni urednik.
Izšla je nova, 22. številka revije Moje podeželje.
V tokratni številki revije si lahko preberete o gojenju koprive, ki je zaradi svoje prehranske, zdravilne in gospodarske vrednosti vse bolj zanimiva za živilsko, farmacevtsko in kozmetično industrijo. Preberete si lahko tudi o pogostem škodljivcu z zanimivim imenom Modro sitce, ki napada sadno drevje, pa tudi brezo, jesen, javor, hrast, bukev in drugo drevje. V reviji se boste seznanili z najpogostejšimi pasmami goveda v Sloveniji, izvedeli pa boste tudi, zakaj je proizvodnja mleka A2 lahko priložnost za rejce in zakaj se predelava tega mleka priporoča zlasti za izdelavo fermentiranih mlečnih izdelkov.
Ne velja kar tako pregovor »Jabolko na dan prežene zdravnika stran«. V prispevku vam razkrivamo, zakaj redno uživanje jabolk pomaga pri preprečevanju kroničnih bolezni in splošnemu ohranjanju našega zdravja. S prispevkom o modelu za ugotavljanje bioplinskega potenciala območja pa predstavljamo razvoj in uporabo interaktivnega modela za iskanje primerne lokacije za postavitev mikro bioplinarne.
Del revije je tokrat posvečen tematiki avgustovskih poplav, ki so v določenih delih Slovenije za seboj pustile opustošenje. Preberete si lahko o Hudi uri na Škofjeloškem ter povzetek okrogle mize z naslovom Poplave kot izziv in priložnost za trajnostni razvoj.
Da še nismo na poti k uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja nas opozarja prispevek o preseganju planetarnih meja in vplivih človekove dejavnosti na ekosistem in podnebje.
V reviji predstavljamo tudi projekte, v katerih kot BC Naklo sodelujemo. S projektom Agrinext povezujemo deležnike s področja večnamenskega kmetijstva. V okviru projekta Lokalno gor so bila izpeljana usposabljanja za nosilce dopolnilnih dejavnosti na kmetiji na tematiko pekarstva, mlekarstva, predelave sadja in zelenjave itn., na podlagi projekta Stay pa predstavljamo kmetijo Tominc kot primer razvoja turizma na podeželju, s katerim je kmetija pričela že davnega leta 1903.
Pogovarjali smo se s podjetnico, gospodarico tradicionalne družinske kmetije Na Rebru, go. Katarino Jeglič, ki je predstavila življenje in delo na kmetiji, ki ji predstavlja veliko veselje. V reviji pa vas popeljemo tudi v svet sladic iz lokalnih surovin ter v nadaljevanje iskanja zaklada resnice. Na koncu revije pa vas čaka še nekaj ogleda vrednih fotografij ptičjih strašil.
Revija bo kmalu na voljo za nakup po ceni 3,90 EUR z DDV v šolski trgovini Pod kozolcem in v spletni trgovini.
Na revijo se lahko tudi naročite. V tem primeru se zaračunajo še stroški pošiljanja.
Za naročilo izpolnite NAROČILNICO in jo pošljite skenirano na e-naslov referat.visja@bc-naklo.si oz. po pošti na naslov: Biotehniški center Naklo, Moje podeželje, Strahinj 99, 4202 Naklo.
Prijetno branje vam želimo.
ARHIV REVIJE MOJE PODEŽELJE
Na tem mestu si lahko ogledate celotne izdaje aktualnih revij Moje podeželje.
Letnik 11, št. 20, december 2022
Letnik 10, št. 18, september 2021