Back

NARAVOVARSTVO

NA BREGU TRŽIŠKE BISTRICE

Dijaki 2. letnika naravovarstvenega tehnika smo na bregu Tržiške Bistrice raziskovali značilnosti struge in žive organizme v reki in ob reki. Razdeljeni v skupine smo raziskali tudi odpadke v reki in na rečnem bregu. Delali smo po metodi projekta Pirati plastike.

Poročilo 1. skupine

Naša skupina je dobila list, na katerem so bila napisana navodila za delo. Naši pripomočki so bili: palica, 1,5 metrov dolga vrv, telefon, vreča za smeti in brisača. Naša metoda dela je bila takšna, da smo s pomočjo vrvice naredili na rečnem bregu krog in ga označili z odpadlimi drevesnimi listi. V tem krogu smo morali poiskati odpadke in jih zbrati v vrečko. Prvi krog je bil tik ob reki. Tam smo našli najmanj odpadkov in sicer 2. Drugi krog smo odmerili 10 m stran od reke. Tam smo našli 4 odpadke. Tretji krog  smo odmerili 20 m stran od rečne brežine. V tretjem krogu je bilo največ odpadkov. Prešteli smo jih 24. Vsakokrat smo odpadke razvrstili odpadke razvrstili po beli brisači, jih prešteli ter poslikali. Po končani nalogi smo izpolnili list, kjer smo morali zapisati količino najdenih odpadkov, povprečje med skupinami, težave med delom in izračunati površino kroga. Vseh odpadkov skupaj je bilo 30, površina našega kroga pa je bila 7,06 m2 To pomeni, da so bili v našem primeru povprečno 4 odpadki na 1 m2.

Poročilo 2. skupine

Na terenskem delu smo raziskovali raznolikost odpadkov na obrežju Tržiške Bistrice. Označili smo kvadratno območje 20m krat 20m in zbrali najdene odpadke. Odpadke smo nato razvrstili glede na material in jih stehtali, di bi ugotovili katerih je bilo največ. Pri delu ni bilo težav razen pri zbiranju odpadkov, ki jih je veter raznašal okoli. 

Največ smo našli plastičnih in kovinskih oz. aluminijskih odpadkov. Bilo je veliko pločevink in embalaže za hrano. Čeprav  po teži je bilo največ kovinskih odpadkov čeprav je po količini več plastičnih. Največ predmetov za enkratno uporabo je bilo plastičnih vrečk. Druge odpadke lahko uporabimo večkrat. Kar pomeni da predmeti z enkratno uporabo ustvarijo večje onesnaženje. Največ po teži smo našli kovine. Po številu odpadkov je pa največ bilo plastičnih predmetov za enkratno uporabo oz. embalaže za hrano.

Poročilo 3. skupine

V reko smo namestili plavajočo mrežo za lovljenje mikroplastike, a so se na srečo ujeli le cvetovi in listi grmovnic in dreves. Za podrobno analizo bi morali vsebino mreže še mikroskopirati. Hkrati smo merili tudi hitrost in pretok Tržiške Bistrice. Izbrali smo si ožji del reke, ki je bil širok 6-7 m. Po reki smo spuščali lesene palice na dolžini 15 m. Povprečni čas potovanja je bil 8,5 sekund.

Skip to content