Back

EIP PROJEKT EKOSISTEMSKE STORITVE

Obisk Pivških presihajočih jezer in kmetije Jernejevi

Dne 28. 3. 2025, smo s študenti BC Naklo obiskali območje Pivških presihajočih jezer in kmetije Jernejevi v okviru projekta Ekosistemske storitve.

Namen obiska Pivških presihajočih jezer je bil raziskati naravne značilnosti teh edinstvenih jezer, pridobiti vpogled v njihove ekološke funkcije ter razumeti pomen ekosistemskih storitev, ki jih zagotavljajo. Obisk je potekal v organizaciji Ekomuzeja Pivških presihajočih jezer, ki je študentom predstavil geografske in geološke značilnosti presihajočih jezer, proces presihanja jezer in njegov vpliv na lokalni ekosistem, pomen biodiverzitete na tem območju in vlogo jezer kot habitata za različne živalske in rastlinske vrste in primere ekosistemskih storitev, kot so regulacija vode, rekreacija in turistični potencial ter prispevek k lokalnemu okolju in gospodarstvu.

Obisk je bil zelo poučen, saj so študentje pridobili konkretne izkušnje in vpogled v pomen trajnostnega upravljanja naravnih virov. Razprave so se osredotočile na izzive, s katerimi se sooča območje, kot so podnebne spremembe, urbanizacija ter ohranjanje biodiverzitete.

Praktični preizkus na kmetiji Jernejevi je zajemal naslednje aktivnosti: gozdni rob (redno obrezovanje in odstranjevanje odvečne podrasti, grmovja ter robid; priprava popisa rastlinskih vrst in dreves ob gozdnem robu), pisan travnik (identifikacija rastlinskih vrst, značilnih za celinski pisan travnik; upravljanje s travnikom za ohranitev stanja, kot sta pozna košnja in košnja v pasovih), 

visokodebelni travniški sadovnjak (dodajanje sadnih vrst k obstoječim slivam in jablanam, vključno s hruškami, češnjami, orehi in kostanji; prednost imajo stare sorte, ki so odporne na podnebne spremembe). Vse naštete aktivnosti so vključene v aktivnosti gozdne pedagogike, ki jih kmetija redno izvaja.

Študentje so skupaj z otroci podružnične osnovne šole v Hruševju (krožek »Raziskovalec gozda«), ki ga vodi Zdenka Žakelj preizkusili del programa nadgrajenega z vsebinami o biodiverziteti travnika in gozdnega roba. 

Obisk kmetije Jernejevi je prispeval k širšemu razumevanju pomena ekosistemskih storitev in trajnostnih praks. Študentje so spoznali, kako lahko prakse, ki podpirajo ekosistemske storitve, neposredno vplivajo na okoljske, ekonomske in družbene koristi. Ta izkušnja bo neprecenljiva za njihovo nadaljnje raziskovalno in poklicno delo.

Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.

Več informacij: projekt Ekosistemske storitve

✍️ Prispevek pripravil: dr. Dragan Žnidarčič
📸 Foto: Zdenka Žakelj, dr. Dragan Žnidarčič

                                                                                       Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.

Skip to content