VSEBINA MODULOV USPOSABLJANJA
|
Denar Modul Denar razvija temeljno znanje o nastanku in poznavanju plačilnih sredstev, finančnih ustanov in okolij, razvija odnos do denarja in odraslemu omogoča bolj suvereno ravnanje z denarjem. Vsebina: zgodovina denarja, funkcije denarja, oblike denarja danes, Evropska centralna banka, Banka Slovenije, inflacija in odnos do denarja.
|
Osebne finance Modul Osebne finance omogoča vpogled v življenjske cikle, v povezavi z osebnimi financami, daje temeljno znanje o poznavanju vodenja osebnega proračuna, finančni osamosvojitvi in finančnih ciljih ter načrtovanju financ ter nudi razumevanje osnovnih pojmov o premoženju, s čimer odraslemu omogoča bolj suvereno ravnanje z osebnimi financami. Vsebina: življenjski cikel in faze v upravljanju osebnih financ, vodenje osebnega proračuna, pregled osebnih financ, odhodki in dohodki, finančna osamosvojitev, finančni cilji in načrtovanje financ ter premoženje.
|
Varčevanje Modul Varčevanje udeležencem omogoča razumevanje namena varčevanja, spoznavanja različnih oblik oziroma možnosti varčevanja ter omogoča izdelavo osebnega varčevalnega načrta glede na tip vlagatelja. Vsebina: osnovni pojmi varčevanja, oblike varčevanja, namen varčevanja, prejemki in izdatki, izračun prihrankov, finančne in nefinančne naložbe, depoziti, obveznice, delnice, vzajemni skladi, nepremičnine, plemenite kovine, vrednost denarja v času, obrestno obrestni račun, življenjski cikel in varčevanje, razpršitev naložb in varčevalni načrt.
|
Naložbe – vlaganje Modul Naložbe – vlaganja spodbuja udeležence k spoznavanju finančnih trgov. Po opravljenem modulu udeleženec razume delovanje finančnega trga, vrste naložb, varnost in tveganja pri naložbah ter likvidnost. Načrtuje finančne korake, kot so: varčevanje za pokojnino, ohranjanje premoženja, pozna, kako razpršiti naložbe, zna izbrati ustrezno naložbo zase in za svojo družino. Vsebina: kaj je naložba, vrste naložb glede časovne opredelitve, vrste vrednostnih papirjev, kaj so obresti, donosi in obrestno obrestni račun, varnost, tveganje in likvidnost naložb, finančni trgi in finančne institucije, vrste naložb.
|
Zavarovanje Modul Zavarovanje spodbuja udeležence k razmisleku o lastni socialni varnosti in zaščiti pred nenadnimi dogodki s finančnimi posledicami. Razume posledice, ki jih nosi ob določenih odločitvah, kot so: krediti, skrb za mladoletne otroke, morebitne posledice zdravstvenega stanja, nezgod in izgube premoženja. S svojimi odločitvami vpliva na odnos do sebe, svoje družine, družbe in okolice. Pozna, razume in zna uveljavljati svoje pravice iz zavarovalnih polic. Vsebina: osnovni pojmi zavarovanja, sklepanje zavarovalnih polic, vrste zavarovanj.
|
Kreditiranje Modul Kreditiranje omogoča udeležencem razumevanje namena zadolževanja. Udeleženec izračuna svoje kreditne sposobnosti, spozna različne vrste kreditov in njihove namene ter ključne elemente pri zadolževanju (obrestna mera, zavarovanje, elementi kreditne pogodbe), spozna pravice potrošnikov pred in po sklenitvi kreditne pogodbe. Vsebina: namen zadolževanja in kreditna sposobnost, razkorak med prihodki in odhodki, življenjske potrebe in življenjski cikli posameznika, vrste kreditov, stanovanjski kredit, potrošniški krediti, obrestne mere, fiksna obrestna mera, variabilna obrestna mera, zavarovanje kredita in vrste zavarovanj, kreditna pogodba, pravice potrošnikov, predhodne informacije, odstop od pogodbe, predhodno vračilo in izvensodno reševanje sporov.
|
Davki Modul Davki omogoča odraslemu, da se zaveda davčnih obveznosti in njihovega vpliva na vrednost svojega premoženja. Vsebina: osnovni davčni pojmi, osnovne oblike davkov, glavni davki v Sloveniji, dohodki iz kapitala, nepremičnine in davki.
|
Pravice potrošnikov Modul Pravice potrošnikov spodbuja udeleženca k razmisleku o svoji vlogi potrošnika in o posledicah, ki jih imajo potrošniške odločitve. Razume svojo vlogo kot potrošnik, zna sprejemati smotrne potrošniške odločitve, ima ustrezen odnos do nakupovanja, okolja in sebe kot potrošnika, pozna, razume in zna uveljavljati svoje potrošniške pravice. Vsebina: preudarno potrošništvo, vplivi na okolje, oglaševanje, potrošniška zakonodaja, pravice in dolžnosti potrošnikov, varstvo potrošnikov na področju finančnih storitev, reševanje potrošniških sporov in pritožbeni postopki
|
Digitalizacija in spletna varnost Modul Digitalizacija in spletna varnost spodbuja odrasle k uporabi digitalnih orodij, ki so na voljo za izboljšanje temeljne zmožnosti finančne pismenosti. Usposobi odrasle za prepoznavanje prednosti digitalizacije vodenja finančnih poslov ter jih usposobi za prepoznavanje spletnih nevarnosti in prevar. Modul razvija zmožnost ustreznega odzivanja na različne tipe prevar na spletu in njihovo prepoznavanje. Vsebina: uporaba digitalnih možnosti za finančno poslovanje, spletne nevarnosti in prevare, možnosti samozaščite.
|
Trajnost Modul Trajnost udeležence ozavešča o vidikih trajnosti in kako se lahko vnašajo v vsakodnevno življenje v povezavi s financami in finančno pismenostjo ter s prikazom vpliva na osebne finance ter širše. Udeležence seznani z vzvodi moči, ki jih imajo na področju trajnosti, in kaj to zanje pomeni. Modul razvija zmožnost poznavanja načinov trajnostne naravnanosti ter izdelave osebnega načrta za vnos načinov doseganja trajnosti, ki jih lahko posameznik vnese v svoje vsakodnevno življenje. Vsebina: trajnostna naravnanost, etično in trajnostno bančništvo, družbena odgovornost in doniranje, spremljanje in ocenjevanje napredka.
|
Dedovanje Modul Dedovanje: Udeleženec kritično razmišlja o dolgoročnih posledicah svojih finančnih odločitev, saj v prihodnosti njegovo finančno stanje pomeni zapuščino. Vsebina: osnove dedovanja, zakonske podlage in postopki dedovanja, načrtovanje lastne zapuščine, priprava oporoke, zakonita dediščina in pridobivanje dediščine.
|
Podjetništvo Modul Podjetništvo, kjer udeleženec prepozna podjetništvo kot finančno priložnost in je previden pri tveganjih in možnostih zavarovanja znotraj podjetništva.Vsebina: osnove podjetništva in poslovnih financ, analiza finančnih izkazov in razvoj podjetja z upoštevanjem tveganj in zavarovanj.
|
Nepremičnine Modul Nepremičnine spodbuja udeležence, da spoznajo delovanje nepremičninskega trga. Preden se odločajo za nakup nepremičnine, morajo poznati vse prednosti in slabosti trga. Zavedajo se davčne stopnje, ki jo morajo plačati in kdaj so upravičeni plačila davka. Zavedajo se stroškov, ki nastanejo z nakupom nepremičnine. Vsebina: osnove o trgu nepremičnin in vrste nepremičnin.
|
Varčevanje za pokojnino Modul Varčevanje omogoča, da udeleženec razume, pozna in loči vse tri stebre pokojninskega zavarovanja ter razume pomen dolgoročnega varčevanja za starost. Vsebina: osnovni pojmi varčevanja za pokojnino, pokojnina iz obveznega dela ali 1. steber, dodatno pokojninsko zavarovanje ali 2. steber, prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje ali 3. steber.
|
Prvi finančni koraki za otroke in mladostnike za starše Modul Prvi finančni koraki za otroke in mladostnike ter starše udeležence opremi z znanji za uvajanje finančnega udejstvovanja otrok in mladostnikov glede na njihovo stopnjo v razvoju. Po opravljenem modulu udeleženec pozna načine za prenašanje finančnih znanj otrokom, razume princip žepnine in zna pripraviti načrt za vključevanje otroka v družinski proračun. Seznani se s pomembnostjo postopnega vpeljevanja ustreznega odnosa do denarja in digitalnih storitev za otroke. Vsebina: prvi stik z denarjem, smernice za učenje ravnanja z denarjem, bančni in drugi finančni produkti za otroke ter digitalna varnost in davčni vidik.
|
Praktična uporaba digitalnih finančnih storitev Modul Praktična uporaba digitalnih finančnih storitev udeležence opolnomoči pri uporabi digitalnih finančnih storitev. Po opravljenem modulu udeleženec razume pomen digitalne pismenosti, zna uporabljati osnovna digitalna orodja s poudarkom na finančnih storitvah. Razvije ustrezen odnos do digitalnih storitev, skrbi za svojo digitalno pismenost skozi vse življenje in se zna v kar največji meri zaščititi pred spletnimi zlorabami. Vsebina: digitalna pismenost, digitalna pismenost v finančnem okolju, uporaba najpomembnejših digitalnih orodij na področju financ, pomen varnosti v digitalnem okolju.
|
Tveganja pri različnih vrstah naložb Modul Tveganja pri različnih vrstah naložb, kjer udeleženec spozna in razume, da lahko svoje prihranke in premoženje vlaga v različne vrste naložb ter pri tem upošteva različne stopnje tveganja. Vsebina: osnovni pojmi, različne vrste naložb, namen in vrste prihrankov, ovrednotenje in obvladovanje tveganj.
|
Obisk na terenu Bankarium – Muzej bančništva Slovenije
|