Back

PRAKTIČNO IZOBRAŽEVANJE

Praktično izobraževanje

PRAKTIČNO IZOBRAŽEVANJE – PRILOŽNOST ZA POVEZOVANJE S POSLOVNIM IN LOKALNIM OKOLJEM

Praktično izobraževanje, ki ga izvaja študentka ali študent v času višješolskega študija pri delodajalcu, je del študijskega procesa. Predstavlja povezavo med teoretičnimi vsebinami šolskega izobraževanja in praktičnim delom v realnih delovnih razmerah. V tem procesu aktivno sodelujejo vsi partnerji: študentke in študenti, organizacija, ki izvaja praktično izobraževanje ter Višja strokovna šola Biotehniškega centra Naklo. S praktičnim izobraževanjem študentke in študenti pridobivate znanja, veščine in izkušnje, ki vam bodo v bodočih poklicih omogočili kakovostno in učinkovito delo.

V višješolskih programih praktično izobraževanje predstavlja kar 40 % študijskega programato je 400 ur praktičnega izobraževanja v letniku (skupaj 800 ur prakse). Vsak študent opravi 20 ur praktičnega izobraževanja/letnik v okviru Biotehniškega centra Naklo, preostale ure do 400 pa na deloviščih BC Naklo ali pri kateremkoli drugem deloajalcu, ki študentu lahko zagotovi pridobitev ustreznih kompetenc. Delodajalca na podlagi predloga študenta oz. študentke odobri organizator praktičnega izobraževanja, nato se sklene tripartitna pogodba. 

Praktično izobraževanje lahko poteka tudi na Višji strokovni šoli Biotehniškega centra Naklo v obliki timskega in samostojnega raziskovalnega ali podjetniško naravnanega projektnega dela v podjetniškem inkubatorju Green lab. Študentke in študenti lahko opravite praktično izobraževanje tudi v tujini v okviru programa Erasmus+

Študenti si v drugem letniku izberite takšno delovišče, da boste že v času praktičnega izobraževanja pripravili diplomsko nalogo. Mentor praktičnega izobraževanja v podjetju je lahko tudi vaš mentor pri diplomski nalogi. Glavni mentor pa je eden od predavateljev na višji strokovni šoli. 

Praktično izobraževanje lahko opravljate pri enem delodajalcu ali več delodajalcih, pri tem pa ne pozabite, da je opravljanje prakse priložnost, da spoznate različne delodajalce in da delodajalci spoznajo vas. Morda je to tudi pot do vaše (prve) zaposlitve. 

Organizatorici  praktičnega izobraževanja

 


 

 


 

ISKANJE USTREZNEGA DELODAJALCA ZA OPRAVLJANJE PRAKTIČNEGA IZOBRAŽEVANJA

Delodajalca predlaga študentka/študent ali pa ga ta poišče s pomočjo organizatorja praktičnega izobraževanja.

  • Študenti VSŠ programa Hortikultura se odločajo med različnimi deli, kot so: vrtnarije in vrtnarski obrati, vrtnarski centri, podjetja za načrtovanje in urejanje okolice, javni parki, cvetličarne, drevesnice, hoteli v turističnih obratih, kampi ipd. 
  • Študenti VSŠ programa Naravovarstvo se lahko odločijo med različnimi delovišči, kot so: društva, ki se ukvarjajo z naravovarstvenimi vsebinami kot npr. DOPPS, jamarsko društvo, lovske družine, ribiške družine, javni zavodi, npr. Triglavski narodni park, Zavod za ribištvo, Kmetijski inštitut Slovenije, Lokalne/regionalne razvojne agencije, podjetja, ki se ukvarjajo z obnovljivimi viri energije, naravovarstvom, turistične agencije in hoteli, usmerjeni v zeleni turizem, podjetja za sortiranje in reciklažo odpadkov, podjetja za presojo okolice, podjetja za ekoremediacije ipd. 
  • Študenti VSŠ programa Upravljanje podeželja in krajine se odločijo med različnimi delovišči, kot so: društva, ki se ukvarjajo s turizmom, konjeništvom ipd., kmetijekmetije z ekološko ali integrirano pridelavo ter farme s primernimi mentorji, kmetijske zadruge, inštituti, kot je npr. Kmetijski inštitut Slovenije, javni zavodi, npr. Biotehniški center Naklo, Lokalne/regionalne razvojne agencije, Zavodi za turizem, Lokalne akcijske skupine (LAS) ipd. 
  • Študenti VSŠ programa Živilstvo in prehrana se lahko odločate med naslednjimi delovišči, kot so: živilsko-predelovalni obrati, podjetja s področja živilstva in prehrane, prehranski obrati,  gostinski obrati, slaščičarne, pekarne, živilske trgovine, specializirane trgovine za prehrano, turistična dejavnost, logistična dejavnost, dopolnilne dejavnosti na kmetiji, bolnice in druge zdravstvene ustanove, domovi starejših občanov, vrtci, šole ipd.  

Potek opravljanja praktičnega izobraževanja od najave delovišča do zaključka praktičnega izobraževanja je podrobneje opisan v spletni učilnici – praktično izobraževanje.

 


 

PRIZNAVANJE PRAKTIČNEGA IZOBRAŽEVANJA

 

Morda ste praktično izobraževanje že opravljali na kateri drugi višji ali visoki šoli ali pa imate ustrezne delovne izkušnje. V tem primeru vam lahko praktično izobraževanje v celoti ali delno priznamo. O tem se posvetujte z organizatorjem praktičnega izobraževanja, ki na podlagi pooblastila študijske komisije odloča o priznavanju prakse. 

Postopek priznavanja praktičnega znanja je podrobneje opisan v Pravilniku o priznavanju in poteku praktičnega izobraževanja v Biotehniškem centru Naklo – Višji strokovni šoli. Pravilnik in vloga za priznavanje sta dostopna v spletnih učilnici – praktično izobraževanje. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Skip to content