IZVEDENE MOBILNOSTI ERASMUS+
Izvedene mobilnosti Erasmus+
Mobilnost v Republiko Severno Makedonijo
Med 10. in 14. septembrom 2023 sta se ravnateljici obeh šol Irena Gril (Višja strokovna šola) in Andreja Ahčin (Srednja šola in gimnazija) ter Vodja MIC-a dr. Drago Papler udeležili mobilnosti v Severno Makedonijo.
Mobilnost, ki je potekala v okviru projekta Erasmus+, je bila namenjena vzpostavitvi novih sodelovanj s Fakulteto za kmetijske vede in prehrano, srednjimi šolami in delodajalci. Tako bodo v prihodnje študenti imeli več možnosti za opravljanje praktičnega izobraževanja v tujini, dijaki pa tudi možnost opravljanja praktičnega usposabljana z delom in izmenjav med šolami. Mobilnost je bila tudi priložnost za predstavitev strokovnega izobraževanja na biotehniškem področju v Sloveniji. Obiskali smo podjetja Tikveš, Makprogres, Ema Stil ter različne turistično-gostinske kapacitete v Skopju, Kavadarcih, Kočanih, Vinici, Blatecu in Berovem.
Obisk na Poljoprivredni fakulteti – Univerza Novi Sad, Srbija
Predavatelj Višje strokovne šole, dr. Dragan Žnidarčič je se udeležil Erasmus izmenjave v Srbiji, na »Poljoprivrednom fakultetu-Univerzitet Novi Sad« (Vojvodina) med 25. in 27. 5. 2023.
Glavni namen obiska je bil izmenjava dobrih praks in inovativnih pristopov pri raziskovalnih projektih na področju hortikulture. Kolegi iz Katedre za fitomedicino so predavatelju predstavili nove, ekološko varne metode varstva rastlin, ki temeljijo na nestrupeni, naravni osnovi. Kot rešitev se zato pojavljajo biostimulatorji. V grobem kot biostimulatorje označujemo snovi ali mikroorganizme, ki jih nanašamo na rastline ali v njihovo rizosfero z namenom, da bi jih okrepili ali poživili njihov metabolizem. Naneseni biostimulatorji spodbudijo obrambno sposobnost rastlin tudi v slabših pogojih, ne da bi pri tem za seboj pustili negativne posledice. Vse več znanstvenikov in pridelovalcev tako ocenjuje uporabo omenjenih sredstev kot perspektivno metodo, uporabno tako v ekološki kot integrirani pridelavi. Z uporabo biostimulatorjev lahko uresničujemo skrb za okolje in podpiramo varno pridelavo hrane. Pomen biostimulatorjev v smislu skrbi za okolje in ekonomike pridelave tako narašča. Hkrati rastejo tudi zahteve po dokazih o tehnološko korektni pridelavi z upravičeno uporabo biostimulatorja in s pozitivnim vplivom na kakovost in količino pridelka.
V podjetju »Grow rasad« v Irigu se je predavatelj seznanil z proizvodnjo sadik vrtnin brez zemlje (hidroponski sistemi), ki v nadzorovanih pogojih poteka prek celega leta.
Prispevek o izvedeni mobilnosti z naslovom Promoting scientific research in Poreč, Croatia and Novi Sad, Serbia je objavljen v šolskem glasilu The sky is the limit, dostopen na povezavi: http://www.bc-naklo.si/srednja-sola-in-gimnazija/gimnazija/dejavnosti/krozki/angleski-krozek/
Strokovno izobraževanje v Severni Makedoniji – na Univerzi Goce Delcev, Shtip
Od 21. do 24. maja 2023 sva se ravnateljica VSŠ Irena Gril in predavateljica Melita Ana Maček udeležili strokovnega izobraževanja na Univerzi Goce Delcev Shtip v Severni Makedoniji. Univerza združuje 12 fakultet in 3 akademije. Obiskali sta tehnološko fakulteto, kjer na prvi stopnji študija izvajajo programe oblikovanje in tehnologija tekstilij in oblačil, živilska tehnologija in tehnologija materialov.
V sklopu izobraževanja sta si ogledali podjetje Makprogres in vinarstvo Imako vino.
Podjetje Makprogres je bilo ustavljeno v letu 1990 kot majhno družinsko podjetje. Danes je ena od največjih prehranskih družb na Balkanu in ključni akter v slaščičarski industriji v regiji. Večino proizvedenih izdelkov izvažajo v države Balkana, Evropske unije, Bližnjega vzhoda, Afrike, v Avstralijo, Kanado in ZDA. Imajo okrog 750 zaposlenih. Konkurenčno prednost jim zagotavljajo certifikati IFS, ISO9001:2008, HALAL. V letu 2003 so bili prvo podjetje v Makedoniji z implementiranim HACCP-sistemom. Vse surovine in končni izdelki podjetja Makprogres so pod rednim nadzorom certificiranih laboratorijev in tudi lastnega laboratorija. Cilj podjetja Makprogres je visoka kakovost izdelka ob sprejemljivi ceni. V sklopu podjetja imajo laboratorij za razvoj, kjer zaposlene nenehno spodbujajo k razvoju novih receptur ob uporabi sodobnih metod tehnologije. Proizvajajo širok izbor slaščic z različnimi nadevi (rezine, torte, štruklji, piškoti itd.), ki so znane pod imenom Vincinni in Vincinni finest. Njihove priznane blagovne znamke so poleg Vincinni še Armonia, Sončeva dolina, Fantasia, Natura, Donia. Proizvajajo tudi izdelke za privatne blagovne znamke. Njihove proizvode lahko dobimo v različnih trgovskih verigah, med drugim v Lidlu, Sparu, Hofru, Eurospinu, Tušu in Mercatorju. Nedavno so ustanovili akademijo Vincinni, namenjeno programom usposabljanja za nadgradnjo tehničnih spretnosti zaposlenih, uvajanju novega osebja in izobraževanju iz vsebin poslovanja. Podjetje je dober primer sodelovanja z univerzo Goce Delcev.
Naslednji dan sta obiskali podjetje Imako vino. Vinarstvo v Makedoniji ima zaradi ugodnega podnebja in tal več kot 3.000-letno tradicijo. Vinska klet Imako vino ima za zagotavljanje visoke kakovosti grozdja v lasti nekaj lastnih vinogradov in tudi partnerskih vinogradov v vinorodnem območju Povardarie. Vinska klet je bila ustanovljena leta 2002, s ciljem nadaljevati družinsko tracijo predelave vina. Danes je postala ena največjih vinskih kleti v Makedoniji, z letno proizvodnjo nad 10 milijonov litrov vina. Vinska klet uporablja sodobne tehnike predelave, ki omogoča izboljšave v različnih fazah predelave (kontinuirna flotacija, filtracija, hladna stabilizacija ipd.). K ustvarjanju edinstvenih vin prispevajo strokovni tim zaposlenih. Velik poudarek dajejo nazoru kakovosti v njihovih laboratorijih. Imajo standard ISO22000:2005.
Prispevek o izvedeni mobilnosti je objavljen v strokovni reviji Moje podeželje – Erasmus+ strokovno usposabljanje v Makedoniji
Še en prispevek o mobilnosti z naslovom The friendly people, delicious cakes and lovely wines of Macedonia je objavljen v šolskem glasilu The sky is the limit – dostopen na povezavi: http://www.bc-naklo.si/srednja-sola-in-gimnazija/gimnazija/dejavnosti/krozki/angleski-krozek/
Mobilnost na Hrvaškem – obisk Veleučilišča v Križevcih in podjetja Podravka
Vodstvo in predavatelji višje strokovne šole BC Naklo smo se 15. in 16. maja 2023 udeležili mobilnosti na Hrvaškem. Obiskali smo Visoko gospodarsko učilišče v Križevcih, ki se po novem imenuje Veleučilišče v Križevcih. Veleučilišče je javni in samostojni visokošolski zavod, ki izobražuje v programih Poljedelstvo in Management v poljedelstvu na dodiplomski in podiplomski stopnji. Sestali smo se z dekanjo, dr. Marcelo Andreata-Koren, ki nam je predstavila šolo, programe, domače in mednarodno sodelovanje v projektih. Uvajajo tudi nov, dvoletni program, zaradi česar se želi šola tudi v prihodnje povezati z Višjo strokovno šolo BC Naklo. Poleg povezovanja na ravni študijskih programov, smo se dogovarjali tudi o možnostih izmenjav študentov v okviru programa Erasmus+. Ogledali smo si posestvo šole, goveji hlev, rastlinjake, semensko banko, mlekarno, labolatorije ter se seznanili z izvajanjem praktičnega izobraževanja študentov.
Drugi dan mobilnosti smo imeli priložnost obiskati podjetje Podravka v Koprivnici. Zgodovina podjetja sega v leto 1934, ko sta brata Wolf v Koprivnici ustanovila delavnico za predelavo sadja, ki je 13 let kasneje dobila ime Podravka. Danes je Podravka eno vodilnih podjetij v JV, srednji in V Evropi. Izdelke prodajajo v več kot 50 državah po vsem svetu. Pod okrilje podjetja spadajo številne poznane in priljubljene blagovne znamke kot so Vegeta, Dolcela, Lino, Fant, Eva, Podravka, Žito, Zlato polje in druge. Po krajši predstavitvi podjetja in njegovega delovanja, smo si imeli priložnost ogledati proizvodnjo njihove vodilne znamke Vegete in pa podravkinih juh. Prepričali smo se o sodobnosti tehnoloških procesov in znanju, vloženemu v zagotavljanje visokokakovostnih izdelkov. Obiskali smo tudi muzej prehrane Podravka, ki je edinstven primer predstavitve procesa industrijske proizvodnje in eden redkih primerov “muzejev podjetij” na Hrvaškem.
Poročilo o izvedeni mobilnosti
Prispevek o izvedeni mobilnosti je je objvljen v strokovni reviji Moje podeželje – Kaj imata skupnega Veleučilišče v Križevcih in Podravka?
Prispevek o mobilnosti z naslovom Who doesn’t remember Podravka? Establishing bonds with the industry and planning future cooperation with our Croatian partners je objavljen tudi v šolskem glasilu The sky is the limit, dostopen na povezavi: http://www.bc-naklo.si/srednja-sola-in-gimnazija/gimnazija/dejavnosti/krozki/angleski-krozek/
Gostili smo predavatelja, dr. Bojana Matijevića iz Univerze v Karlovcu, Hrvaška
V tednu od 8. do 12. maja 2023 smo na VSŠ BC Naklo gostili dr. Bojana Matijevića iz univerze v Karlovcu, ki je študentom programa Živilstva in prehrane ter Upravljanje podeželja in krajine predstavil svoje bogate izkušnje s predelave mleka in mikrobiologije. Še posebej je izpostavil področje avtomatizacije in alternativne metode predelave mleka. Študenti so se pri praktičnem delu posvetili mikrobnim kulturam in propagaciji kvasa.
Predavatelj dr. Matijević se je izmenjave udeležil v okviru Erasmus+ listine Univerze v Karlovcu.