Back

Strokovna ekskurzija naravovarstvenih tehnikov 🌿🎒

Dijaki 2. letnika naravovarstvenih tehnikov smo se odpravili na ekskurzijo v slovensko energetsko regijo ⚡. Obiskali smo Krško kotlino. Vožnja od Nakla do Krškega je bila posebna – dijaki smo bili brez telefonov 📵, zato smo imeli odlično priložnost za številne zanimive pogovore 🗣️🙂.

Naš prvi postanek je bil Svet energije v Krškem 🔋. Ker smo pri strokovnih modulih že spoznali delovanje jedrskih, sončnih ☀️ in hidroelektrarn 💧, so nam bile nekatere stvari že nekoliko znane. Vodič nam je s pomočjo eksperimentov prikazal delovanje črpalne elektrarne, proces zaustavitve jedrske elektrarne ☢️ ter nekaj poskusov z magneti in električnim tokom 🧲⚡. Zanimivo je bilo opazovati tudi energetski zemljevid Evrope, kjer smo videli, katere vrste elektrarn delujejo v posameznih državah 🗺️.

Drugi postanek je bila Hidroelektrarna Brežice 💦 in nadomestni habitati ob njej. Hidroelektrarna deluje predvsem podnevi, ko je poraba električne energije največja ☀️⚡. Ima tri turbine. Na akumulacijskem jezeru smo opazovali ptice 🐦 ter si ogledali umetno in naravno ribjo stezo 🐟.

Zadnja točka ekskurzije je bil vodovodni stolp v Brežicah, zgrajen leta 1914 🏰. Deloval je do sredine osemdesetih let prejšnjega stoletja, danes pa v njem deluje zanimiv muzej 🏛️. Tudi v Kranju imamo vodovodni stolp, ki še vedno obratuje, a tisti v Brežicah nas je navdušil s svojo arhitekturo, ki izvira iz Nemčije 🇩🇪.

Skip to content