BIOTEHNOLOGIJA
Biotehnologija
Kaj je biotehnologija?
BIOTEHNOLOGIJA je interdisciplinarna in aplikativna veda, ki združuje področja naravoslovnih in tehniških ved, ob uporabi živih organizmov, celičnih delov in njihovih molekul, za izdelovanje biotehnoloških produktov, razvijanje postopkov za uporabo in konkretno reševanje problemov v družbi.
Največji izziv biotehnologije je, kako iz narave biološke procese prenesti v laboratorij, kajti šele popolnoma dodelani postopki in tehnika je lahko tudi tehnološko uporabna.
Pri pouku biotehnologije stalno povezujemo znanje teorije s prakso, iščemo logične rešitve ter dijake navdušujemo za raziskovalno delo v laboratoriju. Tako krepimo višjo kompetenco razumevanja in reševanja problemov z veliko mero empatije do človeka in njegovega okolja.
Kje lahko uporabim znanja biotehnologije po končanem šolanju?
Znanja biotehnologije se uporabljajo v različnih industrijskih panogah:
- živilstvo,
- farmacija,
- medicina,
- kemijska industrija,
- okoljevarstvo,
- gozdarstvo in energetski viri,
- kmetijstvo,
- bioprocesna oprema.
Kdaj poteka pouk biotehnologije?
Pouk biotehnologije poteka v 2., 3. in 4. letniku in se praktično povezuje z laboratorijskimi vajami.
Biotehnologija je tudi izbirni maturitetni predmet. V zaključnem letniku maturanti izdelajo raziskovalno nalogo.
Laboratorijske vaje
Predmet Laboratorijske vaje je oblikovan kot podpora predmetu Biotehnologija. Gimnazijci razvijajo laboratorijske spretnosti in osnovne metode raziskovanja. Navajajo se na varno delo v laboratoriju. V četrtem letniku izdelajo projektno nalogo, ki jih usposobi za samostojno odkrivanje problemov in iskanje rešitev.